Infinix Note 12 2023 Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | Upcoming |
| First Release | Available. Released 2022, December |
| Colors | Gold, Black, Blue |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC | |
| BODY | |
| Style | Minimal-notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 164.4 x 76.5 x 7.8 millimeters |
| Weight | 195 grams |
| Display | |
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels (393 ppi) |
| Technology | AMOLED Touchscreen |
| Protection | |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 50+2+0.3 Megapixel |
| Features | PDAF, quad-LED flash, f/1.6, depth & more |
| Video Recording | Quad HD (1440p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 16 Megapixel |
| Features | F/2.0 aperture, Dual-LED flash & more/td> |
| Video Recording | Quad HD (1440p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 33W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 (XOS 10.6) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 (12 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 128/256 GB |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers), 24-bit/192kHz audio |
| Security | |
| Fingerprint/td> | Side-mounted |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Tags
Infinix
