Infinix Hot 12 Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳16,299 4/128 GB ৳16,499 |
| First Release | April 26, 2022 |
| Colors | Racing Black, Legend White, Origin Blue, Lucky Green |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC | |
| BODY | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 170.5 x 77.6 x 8.3 millimeters |
| Weight | 195 grams |
| Display | |
| Size | 6.82 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1612 pixels (259 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | |
| Features | 90Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 13+2+0.3 Megapixel |
| Features | Autofocus, f/1.8 aperture, dual-LED flash & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 18W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 (XOS 10.6) |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 4 / 6 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
