Symphony i85 Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳8,299 |
| First Release | October 2022 |
| Colors | Glory Blue, Silk Green |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| BODY | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 165.5 x 76.7 x 9.8 millimeters |
| Weight | 163 grams |
| Display | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels (269 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | |
| Features | Multitouch, eye-comfort |
| Back Camera | |
| Resolution | Dual 5 Megapixel main camera |
| Features | Autofocus, LED flash, f/2.2, portrait mode, night mode & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4050 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 (Go Edition) |
| Chipset | UNISOC SC9863A1 (28 nm) |
| RAM | 2 GB |
| Processor | Octa-core, up to 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 32 GB |
| MicroSD Slot | Up to 128 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | On The Back |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
.jpg)