
Xiaomi Poco M2 Pro Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳13,999 3/32 GB ৳14,999 4/64 GB |
| First Release | June 10, 2020 |
| Colors | Carbon Gray, Sunset Purple, Ocean Green, Pink/Blue |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC | |
| BODY | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Gorilla Glass 3 front, plastic body |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 163.3 x 77 x 9.1 millimeters |
| Weight | 198 grams |
| Display | |
| Size | 6.53 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2340 pixels (395 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | |
| Features | Multitouch, 400 nits brightness |
| Back Camera | |
| Resolution | Quad 13+8+5+2 Megapixel |
| Features | PDAF, LED flash, ultrawide, macro, depth, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | F/2.0, 1/4.0″, 1.12µm, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 18W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 10 (MIUI 12) |
| Chipset | Helio G80 (12 nm) |
| RAM | 3/ 4 / 6 GB |
| Processor | Octa core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 32 / 64 / 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | On the Back |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Xiaomi |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |