Realme C35 Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳16,990 8/128 GB |
| First Release | February 14, 2022 |
| Colors | Glowing Black, Glowing Green |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC | |
| BODY | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Gorilla Glass front, plastic body |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 164.4 x 75.6 x 8.1 millimeter |
| Weight | 189 grams |
| Display | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2401 pixels (401 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 50+2+0.3 Megapixel |
| Features | PDAF, LED flash, f/1.8, 1/2.76″, 0.64µm, depth, macro & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | F/2.0 aperture, 1/4.0″, 1.12µm, HDR |
| Video Recording | Full HD (720p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 18W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (Realme UI 2.0) |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Octa core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Storage | |
| ROM | 64/128 GB (UFS 3.1) |
| MicroSD Slot | |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Realme |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
