Oppo F21 Pro 5G Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳37,990 |
| First Release | April 21, 2022 |
| Colors | Rainbow Spectrum, Cosmic Black |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| BODY | |
| Style | Punch Hole |
| Material | Schott Xensation glass front, plastic body |
| Water Resistance | IPX4, dust and water resistant |
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 millimeter |
| Weight | 173 grams |
| Display | |
| Size | 6.43 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels (409 ppi) |
| Technology | AMOLED Touchscreen |
| Protection | Schott Xensation glass |
| Features | 600 nits max. brightness |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 64+2+2 Megapixel |
| Features | PDAF, LED flash, f/1.7, macro, depth & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 16 Megapixel |
| Features | HDR, f/2.4, 1.0µm & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4500 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 33W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 (ColorOS 12) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Octa core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 619 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass, IR Blaster |
| Manufactured by | Oppo |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
