Xiaomi Redmi Note 9 Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳18,999 4/64 GB ৳19,999 4/128 GB ৳21,999 6/128 GB |
| First Release | May 2020 |
| Colors | Forest Green, Midnight Grey, Polar White |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC | |
| BODY | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Gorilla Glass 5 front, plastic frame |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 162.3 x 77.2 x 8.9 millimeters |
| Weight | 199 grams |
| Display | |
| Size | 6.53 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2340 pixels (395 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | |
| Features | Multitouch, 450 nits |
| Back Camera | |
| Resolution | Quad 48+8+2+2 Megapixel |
| Features | PDAF, LED flash, HDR, ultrawide, macro, depth & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 13 Megapixel |
| Features | F/2.3, HDR, 1/3.1″, 1.12µm & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 18W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 10 (MIUI 11) |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 3 / 4 / 6 GB |
| Processor | Octa core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 64 / 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | On the Back |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Xiaomi |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
