Vivo X80 5G Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳76,990 12/256 GB |
| First Release | April 29, 2022 |
| Colors | Cosmic Black, Urban Blue, Orange |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| BODY | |
| Style | Punch Hole |
| Material | Unspecified |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 165 x 75.2 x 8.3 millimeters |
| Weight | 203 grams |
| Display | |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels (388 ppi) |
| Technology | AMOLED Touchscreen |
| Protection | |
| Features | 120Hz refresh rate, HDR, 1500 nits max. brightness |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 50+12+12 Megapixel |
| Features | Laser AF, OIS, 2x optical zoom, telephoto, ultrawide, Zeiss optics, Pixel Shift & more |
| Video Recording | 4K Ultra HD (2160p), gyro-EIS |
| Front Camera | |
| Resolution | 32 Megapixel |
| Features | F/2.5, 1/2.8″, 0.8µm, HDR & more |
| Video Recording | 4K Ultra HD (2160p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4500 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 80W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 (Funtouch 12) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 5G (4 nm) |
| RAM | 8 / 12 GB |
| Processor | Octa core, up to 3.05 GHz |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Storage | |
| ROM | 128 / 256 / 512 GB (UFS 3.1) |
| MicroSD Slot | |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | In-Display(Optical) |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass, IR Blaster |
| Manufactured by | Vivo |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
