Samsung Galaxy F23 5G Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳27,999 |
| First Release | March 16, 2022 |
| Colors | Aqua Blue, Forest Green |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| BODY | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Gorilla Glass 5 front, Plastic body |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 165.5 x 77 x 8.4 millimeters |
| Weight | 198 grams |
| Display | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2408 pixels (400 ppi) |
| Technology | TFC LCD Touchscreen |
| Protection | |
| Features | 120Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 50+8+2 Megapixel |
| Features | PDAF, LED flash, f/1.8, 123ยบ ultrawide, macro, HDR & more |
| Video Recording | Ultra HD 4K (2160p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | F/2.2 aperture & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 25W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 (One UI 4.1) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Processor | Octa core, up to 2.2 GHz |
| GPU | Adreno 619 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB |
| MicroSD Slot | up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass, IR Blaster |
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
