OnePlus Nord CE 2 Lite 5G Full Specification
| Feature | Description |
|---|---|
| Price | ৳29,990 8/128 GB |
| First Release | April 30, 2022 |
| Colors | Black Dusk, Blue Tide |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | |
| USB | V2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC | |
| BODY | |
| Style | Punch Hole |
| Material | Gorilla Glass front, plastic body |
| Water Resistance | |
| Dimensions | 164.4 x 75.6 x 8.5 millimeter |
| Weight | 195 grams |
| Display | |
| Size | 6.59 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2412 pixels (401 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | |
| Features | 120Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 64+2+2 Megapixel |
| Features | PDAF, macro. depth, LED flash, f/1.7, 0.7µm & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 16 Megapixel |
| Features | F/2.0, 1/3.0″, 1.0µm, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 33W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 (OxygenOS 12.1) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Octa core, up to 2.2 GHz |
| GPU | Adreno 619 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB (UFS 3.1) |
| MicroSD Slot | |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Face Unlock | |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | OnePlus |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
